Seramik Nedir?

Müstakil Gazete’nin Seramik dosyasına hoş geldin. Burada seramiğe dair merak ettiğin her şeyi bulabilirsin. Öncelikle seramiğin ne olduğu ile başlayalım. Biz aslında seramik kelimesini bir çatı terim olarak kullanıyoruz. İçerisinde farklı yöntem ve kil çeşitleri bulunan bir yelpaze gibi düşünebilirsin. Seramiği tek bir cümle ile açıklamak gerekirse; kil, feldspat, kuvars gibi doğal malzemelerin işlenerek şekil verildiği ve yüksek sıcaklıklarda pişirildiği bir sanat/zanaat türüdür.
Binlerce yıllık bu gelenek, seri üretimi mümkün kılan, insanların uzun yıllar boyunca kullanabileceği ürünler yapmasını sağlayan hem de artistik anlamda alan açan bir sanat türüdür.

Seramik Sanatında Hangi Malzemeler Kullanılır?

Seramik sanatı dediğimiz zaman aslında ana maddesi kil olan birden fazla sanat türü ile karşılaşıyoruz. Çömlekçilik, heykelcilik, mozaik gibi farklı alanları seramik sanatının içerisinde sayabiliriz. Hepsinin ana maddesi, çeşitleri farklı olsa da kildir. Seramik sanatında kilin yanı sıra bir de sır dediğimiz, birbirinden farklı renkli yüzeylere elde etmemizi sağlayan bir madde kullanıyoruz. Sır, ürünlerinizin dayanıklılığını arttıran, camsı bir yapı kazanmasını sağlayan maddedir. Eğer seramik sanatında ilerlemek, daha fazla bilgi öğrenmek istersen düzenli derslerimize ya da günlük workshoplarımıza katılarak seramik dünyasına dahil olabilirsin. Her ay 3 ya da 4 farklı konseptte düzenlediğimiz günlük workshoplarımızda seramik bardak, seramik kase, buhurdanlık gibi farklı ürünler tasarlayıp temel seramik yöntemlerini öğrenebilirsin. İster var olan bir programa kayıt olabilir, istersen de arkadaş grubunu toplayarak bizimle iletişime geçebilirsin. Minimum 6 kişi olmak üzere özel workshoplar da düzenliyoruz.

Seramiğin Özellikleri Nelerdir?

Seramik, bir çok farklı kullanım alanı olan bir malzeme türüdür. Seramiği mutfak ürünü olarak ele aldığımızda nasıl özellikleri olduğuna birlikte bakalım.

• Dayanıklılık: Çok yüksek derecelerde piştiği için oldukça dayanıklı bir malzemedir. Biz Müstakil Dükkan olarak seramiğin bir çeşidi olan stoneware kilini kullanıyoruz. Bu kil türü seramik kiline göre daha yüksek ısıda piştiği ve tamamen gözeneksiz bir yapıya sahip olduğu için çok daha dayanıklı bir malzemedir.
• Çizilmelere karşı dirençli: Seramikler diğer malzemeler göre daha sert bir yapıya sahiptir. Çizilmelere, aşınmalara karşı oldukça dirençlidir.
• Kimyasal Dayanıklılık: Seramikler bir çok kimyasal maddeye karşı dayanıklıdırlar. Bu nedenle, seramik kaplar kimyasal reaksiyonlara girmez ve içerisine konulan yiyecek ve içeceklerin tadını/kalitesini etkilemez.
• Yüksek Isıya Karşı Dayanıklılık: İlk maddede de bahsettiğimiz gibi çok yüksek sıcaklıkta piştiği için sonrasında maruz kalabilecekleri sıcaklıklara karşı da dayanıklıdırlar.
• Estetik: Farklı kil ve sır çeşitleri ile uçsuz bucaksız bir dünya gibidir seramik. Birbirinden çok farklı estetik sonuçlar elde edebilirsiniz.
• Geri dönüşüm: Seramik yapım süreci çevre dostu bir süreçtir. Farklı aşamalarında geri dönüştürülebilir ve yeniden kullanılabilir bir malzemedir.
• Kullanım alanları: Son olarak da çok çeşitli bir kullanım alanı vardır. Biz Müstakil Dükkan olarak bu kadar eski bir geleneği modern sofra ürünleri ile birleştirebildiğimiz için kendimizi çok şanslı hissediyoruz.

Seramik Dayanıklı Mıdır?

Seramik oldukça dayanıklı bir malzemedir. Özellikle bizim kullandığımız stoneware malzemesi 1200 derecelerde piştiği için tamamen gözeneksiz bir yapıya sahiptir. Çarpma ve darbelere karşı oldukça dayanıklıdır.

Seramik Kullanışlı Mıdır?

Seramik oldukça kullanışlı bir malzemedir. Mutfak ürünleri üzerinden düşündüğümüz zaman hem pişirme hem de sunum aşamasında kullanılır. Burada sadece earthenware ve stoneware ayrımına değinmekte fayda var. Piyasada genel satılan ve seramik olarak anılan ürünler İngilizce’de earthenware olarak adlandırılan, daha düşük derece pişirilen ürünlerdir. Bunlar stoneware kilinin aksine pişme derecesinden ötürü gözenekli bir yapıya sahiptir. Bu yüzden de bulaşık makinesinde yıkanmaya müsait değildir. Müstakil Dükkan’da kullandığımız tüm ürünler ise çok yüksek derecede piştiği için tamamen gözeneksiz bir yapıya sahip olan stoneware kilinden üretilmektedir. Bu kil günlük hayatınızı kolaylaştıran bir seramik kili çeşididir. Pişirim esnasında da kullanılabilen stoneware, yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklıdır.

Seramik Mutfak Ürünleri Tercih Etmenin Avantajları

Biz özgün sofralar kurmak ve her daim özel hissettiren ürünler kullanmaktan yanayız. Çok nadir kullanılan misafir takımları, özensiz günlük parçalar yerine her anını güzelleştirecek mutfak ürünlerini Müstakil Dükkan’da bulabilirsin. Tüm sunumlarını kişiselleştirecek seramik tabaklar, her anını özel kılacak seramik kupalarla fark yaratabilirsin. Kolay temizlenebiliyor olması, bakteri üremesini en aza indirmesi, uzun yıllar boyunca kullanılabilmesi gibi sebeplerden ötürü seramik mutfak ürünleri hiçbir zaman modası geçemeyecek parçalardır.

Seramik Sağlıklı Mıdır?

Seramik oldukça sağlıklı bir malzemedir. Seramik yüzeyler, bakteri ve mikropların büyümesine karşı dirençlidir. Mutfak hijyenini koruma konusunda seramik ürünler çok büyük bir kolaylık sağlar. Temizlenmesi kolay bir yüzeye sahiptir. Asitlere ve kimyasal maddelere karşı dirençlidir. Bu da yiyecek ve içeceklerin seramik yüzeylerle temas etmesinin güvenli olduğu anlamına gelir.
Sonuç olarak, seramik mutfak ürünleri genellikle sağlığa uygun ve güvenli bir seçenektir. Ancak, kaliteli ve güvenilir ürünler seçmek ve düzenli bakım yapmak önemlidir.

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.