Avrupa'nın En Keyifli Yılbaşı Pazarları

Yılın o zamanı geldi! Sıcak şarap, lezzetli yemekler ve noel temalı el yapımı ürünler… Yılbaşı ruhunu Avrupa’da geçirmeyi isteyenler için mini bir rehber hazırladık. Genellikle kasımın son haftası başlayarak 24 Aralık tarihine kadar kurulan bu pazarlar adeta şehirleri masal diyarına çeviriyor. Farklı ülkelerde nasıl etkinlikler var, en sevilen Yılbaşı pazarları hangileri ve tabii ki nerede ne yenmeli? Hadi beraber Avrupa’nın en sevilen Yılbaşı pazarlarına bakalım.

Avrupa'da Görmeniz Gereken Yılbaşı Pazarları

Madde madde şehirlere geçmeden önce Noel pazarlarını çok ciddiye alan bir insan olarak önermediğim iki yeri de paylaşmak isterim. Eğer bir şehir Noel pazarları ile ünlü değilse sizi mutlu etmeyecektir. Özellikle o şehir büyük bir şehirse. Geçtiğimiz sene Paris’teki yılbaşı pazarları (öncesinde Colmar’ı da görmemiz etkili olmuş olabilir) bizi hiç tatmin etmedi. Şehir büyük olduğu için farklı lokasyonlara gitmek, bu lokasyonların da kaotik olması aradığım o sıcak, sevimli yılbaşı ruhundan çok uzaktı. Bir diğer tavsiye etmediğim yer ise Tiflis. Yazımız Avrupa şehirleri üzerine ama iki sene önce vizeyle uğraşmayalım diye gittiğimiz Tiflis yılbaşı Pazarı konusunda beklentimin çok çok altında kaldı. Şehir olarak gezmeye gidilir ancak yılbaşı etkinliği olarak adeta Eminönü meydanıydı (havaya atılan ışıklı oyuncaklar, pilli köpekler ve garip kermesler)…Neyse biz en güzel yılbaşı pazarı konumuza geri dönelim :)

Colmar / Fransa

Geçtiğimiz sene Colmar Noel pazarlarını görmüş biri olarak listeye Colmar’dan başlamak istedim. Her köşesiyle, detayıyla tam bir Noel kenti. Biz Basel’e inip oradan trenle geçiş yaptık. Bunu özellikle belirtiyorum çünkü Fransa vizeniz olsa bile ilk girişinizi İsviçre üzerinden yapıp Basel’e giriş yapabiliyorsunuz. Colmar ile ilgili verebileceğim bir diğer önemli bilgi de konaklamaların sonbahar başında tükenmeye başlaması. Küçük bir kent olduğu için fazla opsiyon olmayabiliyor o yüzden kalışın kesin erken planlanması gerekiyor. Her ne kadar Fransa’ya dahil olsa da kültürü Almanlara daha yakın diyebiliriz. Özellikle yemekleri Alman mutfağına benziyor. Aklımda en çok kalan Yılbaşı pazarları içerisinde satılan raklet peyniri sandviçler oldu.

Strazburg / Fransa

Noel pazarı deyince ilk akla gelen, çoğu insanın da Colmar’a tercih ettiği o şehir! Hatta 1500lü yıllardan beri bu pazarlar kurulduğu için Noel başkenti olarak da anılıyor. El yapımı ağaç süsleri, Noel temalı dükkanlar, antikacılar ve her sokakta farklı ışıklandırmalar. Önerilerim noel marketinden çikolatalı pretzel, kanalda yürüyüş ve Notre Dame Katedrali.

Stockholm / İsveç

Bir Stocholm aşığı olarak bu listede ondan bahsetmezsem olmazdı. Stockholm’de yılbaşı zamanı farklı konseptlerle farklı etkinlikler düzenleniyor. Mesela Sinema müzesinde eski Hollywood temalı bir Pazar kuruluyor. “Marzipan Boat” isimli tekne noel zamanı Stockholm’ü ziyaret ediyor. İçerisinde onlarca çeşit badem ezmesi ve çikolata var. Şehir müzesinde sadece kitaplar için bir Noel pazarı kuruluyor. Bunların dışında bir sürü konser, canlı performans ve etkinliğin bulunduğu pazarlar da var. Tüm etkinliklere şu listeden ulaşabilirsiniz.

Berlin / Almanya

Berlin bilinen ilk noel pazarlarından, tarihi Orta Çağ’a kadar dayanıyor. Özellikle yemekleriyle sizi çok memnun edeceğine eminim. Benim Noel pazarlarında sevdiğim özelliklerden biri de depositolu bardaklar. Her biri o kadar güzel ki ben en son depositoyu almadan bardakları eve götürmeyi tercih edenlerdenim  Sıcak şarap ve sıcak çikolata alırken bu kupalar ile servis ediliyor. Gendarmenmarkt hediyelik eşyaları ve yemekleriyle, Alexanderplatz pazarı ise adeta bir lunapark havasıyla meşhur.

Prag / Çek Cumhuriyet

Son olarak da listemizde Prag var. Şehrin Orta Çağ’dan çıkma o etkileyici hali Noel ruhuyla buluşunca ortaya inanılmaz bir atmosfer çıkıyor. Sıcak şarabı, sarımsaklı ekmeği, tarçınlı tatlılarıyla sizi mutlu edecek. Prag’da her sene süsleme için bir tema belirleniyor. Geçen senenin teması cennetmiş. Hediyelik olarak da meşhur cam üfleme yılbaşı süslerinden alabilirsiniz.

Yılbaşı Pazarından Mutlaka Alınması Gereken Hediyeler

Yılbaşı pazarlarından alınacak en güzel hediyeler oraya has olan hediyeler. Mesela Colmar Alsace bölgesine ait olduğu için Alsace şarapları güzel bir hediye olabilir. Yine oraya has çizimlerle süslenmiş kadehler, kutular, kartpostallar da güzel hediye seçenekleri arasında. Yılbaşı süsü koleksiyonu yapan arkadaşlarınıza farklı yılbaşı süsleri alabilirsiniz. Yılbaşı pazarları bu konuda çok zengin oluyor. Ayrıca marketlerin olmazsa olmazı tarçınlı kurabiyeler ver farklı çikolatalar da güzel hediye seçenekleri arasında. Ben özellikle o bölgeye has reçel, sos gibi yiyecekler getirmeyi seviyorum. Kartpostalları da sonrasında çerçeveletip dekora dönüştürüyorum. O bölgeye has seramikler, mutfak ürünleri ve farklı baharatlar da bulabilirsiniz.

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.